Ziua Mondială a Zonelor Umede, celebrată printr-o expoziție foto-documentară

Data de desfășurare: 2-9.02.2024
Locația: Galeria Lateralia, Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga”, Cluj-Napoca

În cadrul proiectului „Restaurarea zonelor umede și a turbăriilor din Regiunea de Nord-Vest (NWPEAT)”, Facultatea de Geografie din cadrul Universității Babeș-Bolyai, alături de partenerul Norwegian Institute for Nature Research, vor celebra Ziua Mondială a Zonelor Umede, printr-o expoziție foto-documentară, expusă în perioada 2-9 februarie 2024, la Galeria Lateralia, Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga” din Cluj. Ediția din acest an își propune să sărbătorească conexiunea dintre zonele umede și bunăstarea umană.

Ziua Mondială a Zonelor Umede, sărbătorită la nivel internațional în data de 2 februarie, marchează semnarea, în anul 1971, a Convenției de la Ramsar, ratificată și de România. Convenția stabilește cadrul acțiunilor naționale și al cooperării internaționale pentru conservarea și utilizarea rațională a zonelor umede și a resurselor pe care acestea le oferă.

Afiș