Ziua Mondială a Zonelor Umede 2023

Data de desfășurare: 2-3.02.2023
Locația: Cluj-Napoca, Facultatea de Geografie, Str. Clinicilor nr. 5-7 / Online (via Zoom)

Facultatea de Geografie din cadrul Universității Babeș-Bolyai, alături de partenerul Norwegian Institute for Nature Research, vor celebra Ziua Mondială a Zonelor Umede, printr-un workshop, organizat în perioada 2-3 februarie 2023, în cadrul proiectului „Restaurarea zonelor umede și a turbăriilor din Regiunea de Nord-Vest (NWPEAT)”.

În cadrul workshop-ului, prima zi va fi dedicată unor discuții panel asociate biodiversității, resurselor de apă și valorificării turistice a ecosistemelor de turbărie, iar a doua zi va presupune vizitarea in situ a Mlaștinii de la Iaz (județ Sălaj), o turbărie cuprinsă în cadrul proiectului NWPEAT.

Pe durata evenimentului va fi realizată și o expoziție fotografică sub genericul „MEET PEATS”.