Publicare carte de povești pentru copii

Data de desfășurare: 6.06.2024

Locația: Facultatea de Geografie, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca

În paginile cărții de povești pentru copii, Hoinărind prin turbărie, Turbel – o broască roșie de munte (Rana temporaria), descoperă, alături de prietenul său, Maronilă, o șopârlă de munte (Zootoca vivipara), fascinanta lume a turbăriilor, dar și beneficiile pe care le au ecosistemele de turbărie. Totodată, relevanța lucrărilor de restaurare este accentuată și ea în cadrul acestui material pentru copii.

Cartea reprezintă un alt rezultat al proiectului NWPEAT, personajele selectate fiind identificate pe teren în majoritatea turbăriilor. Mulțumim semnatarilor textului, ilustrațiilor, graficii și editurii Editura Ecou Transilvan pentru efortul depus.

Exemplare din aceste cărți vor ajunge la copiii din comunitățile locale asociate celor 10 turbării restaurate prin proiectul NWPEAT.